@WestBohemia1945 by IR

Menu
 
I N D I A N H E A D   C L U B   P I L S E N
 
Vojenský historický Indianhead Club Pilsen z.s. nese hrdě v názvu přezdívku "Indianhead" slavné americké 2. pěší divize. Od roku 2011 se podílí na vzniku nových pamětních míst, zúčastňuje se oslav osvobození zejména vzpomínkových akcí připomínající válečné události a konec 2. světové války v regionu. Historie klubu 2. pěší divize sahá až do roku 1999, kdy byl součástí Klubu vojenské historie Plzeň. Členové a přátelé klubu se především zabývají sběratelskou a badatelskou činností, renovací vojenské historické techniky, historií slavné 2. pěší divize a amerických jednotek působících západních Čechách v roce 1945.
 
P A T T O N   M E M O R I A L   P I L S E N
 
Muzeum Patton Memorial Pilsen je svým zaměřením na americkou armádu jediné v ČR a vzniklo v roce 2005 ze soukromých sbírek za podpory města. Expozice se věnuje osvobození českého západu a města Plzně a od roku 2019 mapuje cestu spojeneckých vojsk od vylodění v Normandii, bitvu v Ardenách až po pobyt amerických jednotek na západě Čech. V muzeu se dozvíte, co obyvatelstvu po letech strádání přinesla hospodářská pomoc UNRRA nebo jakým směrem se vydal poválečný vývoj v Československu. Popis válečných událostí na českém západě je doložen artefakty z bojišť, výstrojními a osobními předměty denní potřeby a dary amerických i belgických veteránů.
 
S L A V N O S T I   S V O B O D Y   P L Z E Ň
 
Na řadě pamětních míst se v západních a jihozápadních Čechách konají vzpomínkové akty u příležitosti osvobození a připomínky konce 2. světové války. Město Plzeň od roku 1990 na americké a belgické vojáky dodnes vzpomíná při Slavnostech svobody první květnový víkend v roce, zahalí se do hvězd a pruhů, v ulicích projíždějí desítky vojenských historických vozidel a jeepů. Vrcholem oslav je tradiční Convoy of Liberty, který každoročně přiláká desítky tisíc návštěvníků. Součástí slavností svobody je i bohatý kulturní program včetně zajímavých koncertů na řadě míst v centru města a živou vojenskou historii představují členové klubů ve svých dobových campech.
 
V Ý S T A V Y,  P U B L I K A C E  A  Z Á P Ů J Č KY
 
Vedle sběratelských, badatelských, klubových, sbírkotvorných, muzejních a dalších aktivit s cílem zachovat především stálou vzpomínku na naše americké a belgické válečné veterány, se kterými jsme měli vždy radost a čest se setkávat po mnoho let, spolupracuji s partnery na výstavní, expoziční, publikační nebo konzultační činnosti. Některé z posledních venkovních instalací před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje si můžete prohlédnout i zde. Publikační činnost v edici Po stopách osvobození doplňují kapesní brožury,  které jsou věnovány americkým pěším a obrněným divizím operujících v blízkém okolí na jaře roku 1945. Bližší informace o osvobození českého západu a vzpomínky válečných veteránů vám přináší kniha 500 hodin k vítězství, která prvně vyšla v roce 2011. Popis ztrát americké armády a prvně publikovaný seznam padlých amerických vojáků na našem území i několik vzpomínek válečných veteránů vám představujeme v knize Svoboda nebyla zadarmo. Zajímavé dobové předměty ze sbírky @WESTBOHEMIA1945 byly zapůjčeny i pro natáčení filmů, pro tematické výstavy nebo jsou součástí muzejních expozic v regionu.
 
Hartova válka (zápůjčka pro válečné drama, 2002)
Red Tails (zápůjčka pro válečný film, 2011)
Balada o pilotovi (zápůjčka pro filmový příběh ČT, 2018)
Král Šumavy (zápůjčka pro seriál TV Nova & Voyo, 2023)
Patton Memorial Pilsen (zápůjčka pro muzeum, 2005 - dodnes)
Muzeum Chodska v Domažlicích (zápůjčka pro výstavu, 2010)
Dům historie Přešticka (zápůjčka pro výstavu, 2013)
Dům dějin Holýšovska (zápůjčka pro muzeum, 2013 - dodnes)
Muzeum Chodska v Domažlicích (zápůjčka pro výstavu, 2023)