@WestBohemia1945 by IR

Menu
 
B L O G   S B Ě R A T E L E
 
Sbírkové předměty jsou němými svědky válečných i poválečných událostí a jsou často obklopeny zajímavými příběhy z roku 1945. Některé z nich byly v době komunistického režimu tajně uchovávány jako důkaz a často jako památka na osvoboditele jihozápadních Čech. Vybrané US militarie, předměty a suvenýry 1945 ze sbírek WESTBOHEMIA1945 a INDIANHEAD můžete vidět zde v blogu, online na webu sběratele a řadu z nich i v muzeu Patton Memorial Pilsen.
 
S B Ě R A T E L S K É   V Ý M Ě N Y
 
Sběratelství výše uvedených memorabilií se věnuji téměř 40 let a jako jistě každý sběratel mám mnoho cílů a projektů, ve kterých řadu memorabilií již nevyužiji. Pokud vás níže uvedená nabídka zaujme nebo jakékoliv zboží nabízené v e-shopu WEBO1945, případně něco sháníte, neváhejte se na mě obrátit. Předem děkuji i za vaše nabídky militarií a předmětů, rád poradím při identifikaci a ocenění i vašich artefaktů a těším se na sběratelskou výměnu.
 
 

Demarkační linie v ČSR 1945


Železniční mapa z období Protektorátu Čechy a Morava opatřená názvem "Kam dospěla vítězná vojska našich amerických osvoboditelů." byla nalezena v roce 2000 při rekonstrukci domu v Dominikánské ulici v Plzni, v blízkosti náměstí Republiky a v místě, kde jsem jeden čas i bydlel. Na této vzácné mapě, kterou jsem získal v roce 2003 nelehkou výměnou, byl již v roce 1945 ručně zakreslen červenou barvou postup 3. americké armády generála George S. Pattona v západních a jihozápadních Čechách a u některých míst je doplněn i datum přítomnosti amerických bojových jednotek.  Za povšimnutí stojí zvýrazněné červené šipky průzkumu v prostoru Berounska s datem 6. května 1945 nebo Příbramska označený obdobím 9. - 11. května 1945 a zároveň svědčícím o závěrečných Spojeneckých dohodách na sklonku konce války v Evropě na našem území. Modrá čára znázorňuje demarkační linii - čáru dotyku, která se neustále měnila od května do listopadu 1945 během poválečného pobytu vítězných armád Sovětského svazu a USA. Prvotně měla demarkační čára kopírovat přibližně česko-bavorskou hranici, ale vzhledem k tomu, že Američané dorazili k této linii podstatně dříve než Sověti, byl dohodnut její průběh v ose Karlovy Vary - Plzeň - České Budějovice, který i ve snaze pomoci včas krvácející Praze v posledních dnech a hodinách války, musel být striktně dodržen dle rozkazů z vrchního velitelství.